Dlaczego lekarze muszą mieć OC?

Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) kojarzą nam się przede wszystkim z kierowcami samochodów osobowych

Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) kojarzą nam się przede wszystkim z kierowcami samochodów osobowych. Posiadanie takiej polisy jest wymagane prawem i pozwala nam uniknąć kłopotów finansowych w sytuacji, gdy uszkodzimy jakieś drogie auto. Czy OC lekarskie działa w podobny sposób? Przekonajmy się.

Przed czym chroni lekarza OC?

Zapewne spotkaliśmy się przynajmniej raz w życiu z terminem takim jak błąd medyczny. Ma on miejsce wtedy, gdy z powodu działania lub zaniechania pracownika personelu medycznego np. w szpitalu, dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, lub w skrajnym przypadku jego śmierci. Jeżeli nie było to celowe, lekarzowi nie grozi odpowiedzialność karna, jednak sąd może orzec wysokie odszkodowanie na rzecz pacjenta lub jego rodziny. Właśnie przed tym chroni medyka obowiązkowe OC lekarzy.

Kto musi posiadać ubezpieczenie?

Odszkodowania ze względu na błędu medyczne czasami są bardzo wysokie, rzędu setek tysięcy lub ponad miliona złotych. Zdarza się, że jest to dożywotnia renta, którą trzeba wypłacać pacjentowi przez całą resztę jego życia. Nie da się ukryć, że taka sytuacja zrujnowałaby lekarza finansowo i wpędziła w długi nie do spłacenia. Dlatego też ustawa mówi, że absolutnie każdy lekarz musi być ubezpieczony. To, czy musi samodzielnie wykupić polisę, zależy od miejsca wykonywania pracy. Jeśli jest to szpital, często takiego obowiązku nie ma, ponieważ placówka posiada ubezpieczenie zbiorcze dla wszystkich pracowników. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły.

Natomiast obowiązkowe OC lekarzy (https://iexpert.pl/lekarz/ubezpieczenie-oc-lekarza-pakiet/) absolutnie musi posiadać każdy, kto prowadzi tzw. prywatną praktykę medyczną. Może to być np. zakład stomatologiczny, prowadzony w prywatnym mieszkaniu, na zasadzie działalności gospodarczej. Wtedy należy samodzielnie skontaktować się z odpowiednim towarzystwem ubezpieczeniowym i zgłosić chęć wykupienia polisy.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com